Utworzono: 23 czerwiec 2013 duch
ROOT» Kategoria: Klub
Opublikowano

NAJDAWNIEJSZE DZIEJE SKÓRCA

Gmina Skórzec leży na obszarze historycznego Mazowsza. Przed rozbiorami obszar ten stanowił część Ziemi Liwskiej, sąsiadował od zachodu z Ziemią Czerską a od południowego wschodu z Ziemią Łukowską.
Najstarszym znanym właścicielem ziemskim - 1567r, który posiadał dobra w tych okolicach był Leonard Kabylski h. Kościesza,poborca liwski, był on właścicielem wsi: Kobyli Ług, Skorcz i Kobyla Wólka, ich powierzchnia wynosiła 10 włók. Kobylscy utrzymują wzmiankowane włości jeszcze w roku 1763r a ich właścicielem jest Stanisław Kabylski - stolnik liwski. Z nazwiskiem tym związane są nazwy miejscowości Kobyli Ług (obecnie Dabrówka Ług)i Kobyla Wólka (obecnie Wólka Kobyla).W 1783 roku dobra te są już własnością szlachty zagrodowej. Rozwój Skórca i okolicznych wiosek związany jest z powstaniem kościoła pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła i klasztoru ojców Marianów, w 1711 r. kościół skórzecki był kościołem filialnym parafii Niwiski. Świątynia ta powstała staraniem księdza Józefa Przygodzkiego. W roku 1787 pożar strawił drewniane zabudowania kościoła i klasztoru. Kasztelan liwski Krzysztof Cieszkowski h. Dołęga ufundował w 1794 roku murowany kościół i klasztor w stylu barokowo- klasycystycznym w podzięce Bogu za odzyskane zdrowie. Warto dodać, że ród Cieszkowskich dobrze zasłużył się Ojczyźnie i Kościołowi. Wspomniany fundator , odznaczony orderami Orła Białego i św. Stanisława za wzorową służbę w husarii w stopniu chorążego, wielokrotnie pełnił funkcje poselskie na Mazowszu i Wołyniu. Samodzielna parafia została erygowana w Skórcu w roku 1798. Fakt ten spowodował dynamiczny rozwój samego Skórca jak i okolicznych wiosek.
Gmina jako jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego w dziejach ustroju Polski wprowadzona została w okresie Księstwa Warszawskiego na mocy dekretu z 23 lutego 1809r. Na czele gminy wiejskiej stał powoływany przez prefekta wójt, do którego kompetencji należały czynności administracyjne i porządkowe. Gmina wiejska, na mocy tego samego dekretu, wyposażona została w radę wiejską, posiadającą ograniczone uprawnienia samorządowe.
W okresie Królestwa Polskiego gminy były podstawowymi jednostkami podziału administracyjnego. Tworzone były w oparciu o dobra ziemskie prywatne oraz rządowe (ekonomie). W dobrach rządowych urząd wójta pełnili naddzierżawcy, najczęściej opłacający zastępców, zaś w dobrach prywatnych - ich właściciele, również zatrudniający w celach administrowania gminą wykwalifikowanych urzędników.
Na wniosek o. Stanisława Pórzyckiego władze Królestwa Polskiego powołały do życia gminę w Skórcu w roku 1822 a wspomnianego zakonnika mianowały pierwszym wójtem. W świetle ówczesnego prawa właściciel wsi miał obowiązek mianować wójta, którego rola zbliżona była do funkcji dzisiejszego sołtysa. Od roku 1820 właścicielami Skórca byli Marianie. Granice gminy pokrywały się z granicami parafii. W chwili powstania gminy sama wieś Skórzec była niewielką, acz rozwijającą się miejscowością. Dane z roku 1827 mówią o 131 mieszkańcach, ale w 1867 r. było ich 224. Na początku do gminy Skórzec należało jedynie kilka wiosek, lecz w roku 1863 ich liczba wzrosła do 22. Były to następujące miejscowości (wsie i folwarki): Boroszków, Cisie (wieś i folwark), folwark Czelustki, folwark Czerniejew (wówczas Czerniejów), Dąbrówka Ług, Dąbrówka Niwka (wieś i folwark), Dąbrówka Stany, Dąbrówka Stara (wieś oraz folwark Dąbrówka Stara Niwka), Dąbrówka Wyłazy (wieś i dwa folwarki), Drupia (wieś i folwark), Gołąbek, Grala Dąbrowizna (wieś i folwark z tzw. nomenklaturami: Wólka Stańska, Zajęczy Kąt, Zagrodzie, Wierzcholina i Borchta), folwark Lipniak pod Przyworami, Nowaki (wieś i folwark), Pieróg (wówczas Pieróg), Rakowiec, Skórzec, folwark Smoła, folwark Teodorów, Wołyńce (wieś i folwark), Wólka Kobyla (lub Kobylany), Zelków (wieś i folwark) oraz Żebrak. Stopniowo wzrastała też liczba mieszkańców: w 1835 r. było ich 2114, a w 25 lat później - 2519.
Większość mieszkańców gminy to oczywiście chłopi pańszczyźniani, którzy stanowili podstawę utrzymania wymienionych gospodarstw folwarcznych należących do szlachty. Obok nich występowała w dużej mierze tzw. szlachta zagonowa, która zewnętrznie niewiele różniła się od chłopów i podobnie jak oni wiodła raczej ubogi żywot (złośliwi utrzymywali nawet w tych stronach powiedzenie - przytaczając je za Łukaszem Gołębiowskim , znanym historykiem i etnografem - iż "kiedy wszerz zagonu szlachcica pies się położy, to ogon jego już na obcej posiadłości spoczywa"). Natomiast prawie nieobecne były jakieś znaczniejsze rody szlacheckie. Wsie w tym czasie były w posiadaniu drobnych właścicieli ziemskich Poza kilkoma wyjątkami (właściciele młynów w kilku wsiach) nie było także rzemieślników i handlarzy wiejskich.

 

POŁOŻENIE

Gmina Skórzec leży w powiecie siedleckim na południowy zachód od Siedlec. Zajmuje powierzchnię 119 km2. Graniczy z gminami: Kotuń, Siedlce, Wiśniew, Domanice i Wodynie. Zamieszkuje ok. 7300 mieszkańców. Największe miejscowości to: Skórzec, Dąbrówka-Ług, Dąbrówka-Stany, Teodorów, Żelków.

 

 

PRZEMYSŁ I USŁUGI

 

Przez teren gminy przebiega droga wojewódzka Siedlce-Garwolin, drogi powiatowe realizujące powiązania między gminami oraz drogi gminne realizujące powiązania zewnętrzne gminy bliskiego zasięgu, powiązania wewnątrzgminne. Gmina obsługiwana jest przez komunikację dalekobieżną i podmiejską.

Na terenie Gminy znajduje się kilka przedsiębiorstw produkcyjnych. Do największych z nich należą: Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych SILBET, Zakład – Systemy Dociepleń MAGBUD, Zakład Produkcji Podłoża do Pieczarek UNIKOST, Zakład Ślusarsko-Montażowy ZELMET, Zakład Zapraw Suchych MIX. Na terenie Gminy działają również zakłady usługowe, m.in. Blacharsko–dekarskie krycie dachów – Zenon Bareja, produkcja jaj konsumpcyjnych – Genowefa Kowieska, gospodarstwo agroturystyczne – Zofia Suchożebrska oraz inne podmioty gospodarcze.

 

 

OŚWIATA I KULTURA

 

Edukacja odbywa się w 4 szkołach podstawowych, 1 filialnej oraz gimnazjum. W szkołach działają rożnego rodzaju kółka teatralne oraz uczniowskie kluby sportowe. Wśród klubów sportowych wyróżnia się sekcja tenisa stołowego i piłki nożnej. Organizuje się także zajęcia sportowe i rekreacyjne dla młodzieży pozaszkolnej. Gmina posiada tradycje ludowe. W związku z tym organizowane są cykliczne imprezy z okazji świąt majowych, m.in. Święto Ludowe, a także Szkolny Przegląd Twórczości Artystycznej. Życiem kulturalnym w Gminie zajmują się również zespoły folklorystyczne działające przy Gimnazjum, zdobywcy licznych nagród i wyróżnień w tej dziedzinie, które uświetniają wszystkie lokalne imprezy kulturalne i uroczystości patriotyczne.

 

 

SOŁECTWA

 

Boroszków, Czerniejew, Dąbrówka-Niwka, Dąbrówka-Ług,Dąbrówka-Stany,Dąbrówka-Wyłazy (sołectwa: Dąbrówka-Wyłazy I i Dąbróka-Wyłazy II), Dobrzanów, Drupia, Gołąbek, Grala-Dąbrowizna, Kłódzie, Nowaki, Ozorów, Skarżyn, Skórzec, Stara Dąbrówka, Teodorów, Trzciniec, Wólka Kobyla, Żebrak, Żelków (sołectwa: Żelków I i Żelków II)

 

Więcej pod linkiem: http://gminawskorcu.eu/opracowania/parafia.pdf

 

 

Nastepne Spotkania Seniorzy

Ostatni mecz
IV LIGA grupa Południowa - Kolejka 26
Datum So, 19. Maj. 2018 Beginn 11:00
Oskar Przysucha
Oskar
-:- Statystyki sezonu Naprzód Skórzec
NaprzódStrona internetowa Klubu
Previous Match

  • Wyniki IV Liga
  • Tabela IV Liga
  • Strzelcy IV Liga

IV LIGA grupa Południowa

# Zespół M Pkt
1 Broń Radom 24 50 ?
2 Mszczonowianka Mszczonów 24 49 ?
3 Pilica Białobrzegi 23 46 ?
4 Oskar Przysucha 24 46 ?
5 Mazur Karczew 25 45 ?
6 Pogoń Grodzisk Mazowiecki 24 43 ?
7 Błonianka Błonie 24 42 ?
8 Energia Kozienice 24 41 ?
9 Sparta Jazgarzew 24 37 ?
10 Drogowiec Jedlińsk 24 33 ?
11 MKS Piaseczno 24 29 ?
12 Wilga Garwolin 24 27 ?
13 Znicz II Pruszków 24 21 ?
14 LKS Promna 24 12 ?
15 Perła Złotokłos 24 10 ?
16 Naprzód Skórzec 24 9 ?

Bramka
# Nazwa Bramka
1 Dorian Zając Dorian Zając 3
2 Marcin Utnicki Marcin Utnicki 2
- Damian Chłopek Damian Chłopek 2
- Karol Chojecki Karol Chojecki 2
- Łukasz Paciorek Łukasz Paciorek 2
  • Wyniki U-13
  • Tabela U-13
  • Strzelcy U-13
Ostatni Mecz
II Liga Orliki (07/08) - Kolejka 6
Datum N, 20. Maj. 2018 Beginn 13:00
Olimpia Latowicz
Olimpia
-:- Nextmatch Naprzód Skórzec
Naprzód

  • Wyniki U11
  • Tabela U11
  • Strzelcy U11
# Zespół MP PTS
1 Naprzód Skórzec 4 12
2 Olimp Stok Lacki 4 6
3 Olimpia Latowicz 3 3
4 Kolektyw Oleśnica 3 0
# Zespół MP PTS
1 Naprzód Skórzec 4 12
2 Olimp Stok Lacki 4 6
3 Olimpia Latowicz 3 3
4 Kolektyw Oleśnica 3 0

Bramka
# Nazwa Bramka
1 Mateusz Chmielewski Mateusz Chmielewski 28
2 Jakub Wróbel Jakub Wróbel 5
3 Aleksander Kluczek Aleksander Kluczek 3
4 Bartosz Mazurek Bartosz Mazurek 2
5 Adrian Czwujdak Adrian Czwujdak 1

SPONSOR GŁÓWNY

SPONSORZY/PARTNERZY    
VV       VV
sssssssssssssss